تبلیغات
روزانه ( جدیدترین استخدامها ) - تارنت یا تورنت چیست ؟
روزانه ( جدیدترین استخدامها )
خدا همیشه با ما و مراقب ماست !

تارنت یا تورنت چیست ؟  تورنت یک نوع پروتکل تبادل اطلاعات می باشد که در آن کاربران کامپیوتر بدون هیچ گونه واسطه ای ( پس هیچ گونه " ف ی ل ت ر ی ن گ ی " روی آن نمی تواند اعمال شود ) به اشتراک گذاری اطلاعات بین خودشان می پردازند .

آمزش کامل کار با بیت تازنت

به عنوان مثال : فردی یک فیلم جدید و  تازه از بازار خریده است و  شما نیز یک نرم افزاری که فرد مورد نظر دنبال آن می گردد را در سیستم خود دارید .... خوب ساده است آن شخص فیلم جدیدش رو به شما می دهد و شما نرم افزار تان را در اختار آن فرد قرار می دهید .

این کار به صورت یک طرفه هم امکان پذیر است یعنی شما چیزی ندارد به اشتراک بگذارید ... هیچ مشکلی وجود ندارد به راحتی می توانید فیلم طرف مقابل را بگیرید در عوض آن شخص نرم افزارش را از فرد دیگری گه در این اشتراک گذاری شرکت کرده است دریافت خواهد کرد .

این کار در اصطلاح کامپیوتری (peer to peer) یا  (P2P) نامیده می شود یعنی نظیر به نظیر یا در اصطلاح خودمانی تر " یکی من یک تو  " .

برای اشتراگ گذاری فایل ها سایت های زیادی وجود دارد  از جمله mininova ، isoHunt ، TorrentZ و ... ( لیست این سایت ها را می توانید در سایت Torrentscan مشاهده فرمایید) ، اما من به شخصه از سایت mininova استفاده می کنم .

حالا برای اینکه  فایل تارنت ( یا همون تورنت ) رو بتوانید دریافت کنید . ابتدا نرم افزار کم جم آن را ( 236 کیلو بایت ) از لینک زیر دانلود کنید . (  دانلود  )

دانلود نرم افزار utorrent 

بعد از نصب آن که کاملا ساده می باشد محیطی مانند شکل زیر مشاهده خواهید کرد :

دانلود فایل های تارنت

 

استفاده از آن به راحتی استفاده از  word  وینودز می باشد .

فقط کافیه فایل تورنت  (فایلهای تورنت معمولا حجم شان فقط چند کیلو بایت است) را که در اختیار دارید اجرا کنید . این نرم افزار به صورت اتوماتیک پس از تایید اولیه شما شروع به دریافت فایل تارنت خواهد کرد .( البته برای بار اول ویندوز بعد از اینکه شما فایل تورنت را اجرا کردید از شما خواهد پرسید با این فایل چه کنم ؟ و شما در جوابش خواهید گفت : خوب معلومه با این نرم افزاری که تازه نصب کردم باز کن ! مانند شکل زیر  )

نحوه دریافت فایل تورنت

شما گزینه دوم را انتخاب و OK را فشار می دهید  بعد ...

نحوه نصب و اجرای فایل تورنت

از لیستی که برای تان نشان داده ایکن  نحوه نصب فایل تورنت را انتخاب ، تیک پایین صفحه را انتخاب و OK  را فشار می دهید .

تمام شد ... از این بعد هر وقت فایل تورنت را ار اینترنت گرفته و اجرا کنید . برنامه به صورت اتوماتیک شروع به دانلود می کند .

اما وقتی لینکی که در وبلاگ قرار داده شده بود را کلیک کنید یک صفحه باز خواهد شد که شما برای دریافت فایل تورنت مربوطه فقط کافی است روی شکل  Download this torrent Download! 

کلیک فرمایید .

 

چند اصطلاح در سیستم اشتراک گذاری P2P و این نرم افزار :

seeds : به تعداد کامپیوتر های گفته می شود که فایل مورد نظر در سیستم آنها موجود می باشد ( به صورت کامل )

peers : به شما و اشخاص دیگه ای كه فایلی رو دانلود میكنند peer گفته میشه. یك peer فایل مورد نظر رو هم از seed و ازpeer های دیگه دانلود میكنه و در عین حال قسمتهای دانلود شده رو برای peerهای دیگه آپلود میكنه. وقتی یك peer هم فایل رو به صورت كامل دانلود كرد به یه seed تبدیل میشه.

done : درصد فایل گرفته شده را نشان می دهد .

چند تنظیم کاربردی در این نرم افزار :

1 . برای افزایش سرعت دانلود روی فایل مورد نظر کلیک راست کنید و مسیر زیر را طی کنید

bandwidth allocation -> high

2 . برای خاموش شدن اتوماتیک کامپیوتر بعد از اتمام دانلود منوی برنامه

options - > Auto Shutdown -> shutdown when downloads complete 

3 . برای تغییر مسیر فایل های دانلود شده از منوی برنامه

   options - > preferences - > directories

 سوال و جوابهای رایج :

* چرا بعد از باز كردن فایل تورنت دانلود شروع نمیشه ؟
چند تا دلیل میتونه داشته باشه ... اما مهمترین اووونها :
اول اینكه فایل سید نداره ... یعنی كسی فایل به صورت 100% نداره كه برای شما آپلود كنه یا شاید هم بعضیا داشته باشن ! اما نخوان فایل برای شما و دیگران آپلود كنن.
دلیل دوم اینكه ممكنه نرم افزار تورنت به وسیله فایروال شما block شده باشه.
در این حالت یا نرم افزار رو از لیست block شده‌های فایروال خارج كنید یا اینكه در صورت نیاز كلا فایروال خودتون را ببندید (كامل exit كنید)
دلایل دیگه‌ای هم ممكنه وجود داشته باشه مثل بن شدن شما و ... كه فعلا نیازی نیست مطرح بشن.

* سرعت دانلود ما به سرعت آپلود بستگی داره ؟
بله به صورت كاملا مستقیم در ارتباط هستن.

* چرا باید در هنگام دانلود یك فایل اووون رو برای دیگران آپلود كنیم؟
جواب این سوال كاملا به سوال قبل وابسته هستش. چون اگر فایلی رو آپلود نكنید سرعت دانلود شما كم میشه و از یه حدی بیشتر نمیره. در واقع رمز موفقیت و بقای تورنت همین هستش كه شما برای بدست آوردن فایل مورد نیازتون باید اووون رو برای دیگران هم آپلود كنید

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی

قالب وبلاگ